.  .
  • English
  • Français
  • Español

Rapports sur le développement humain - Programme des Nations Unies pour le développement (PNUD)

  • Skip to main content
  • home
  • Développement humain
  • Rapports
  • Indices & Données
  • Pays
  • Événements
  • Média
  • À propos
  • Recherche
Partager
  • À propos des Rapports
  • Éffectuer une recherche
  • Rapports mondiaux
    • RDH 2013
    • RDH 2011
    • RDH 2010
      • Résumé du Rapport
      • Télécharger
      • Distributeurs
      • Vidéos
      • Lancement
      • Actualité
      • Documents de recherche
      • Consultations externes
      • Présentations du BRDH
    • RDH 2009
    • RDH 2007/8
    • RDH 2006
    • RDH 2005
    • RDH 2004
    • RDH 2003
    • RDH 2002
    • RDH 2001
    • RDH 2000
    • RDH 1999
    • RDH 1998
    • RDH 1997
    • RDH 1996
    • RDH 1995
    • RDH 1994
    • RDH 1993
    • RDH 1992
    • RDH 1991
    • RDH 1990
  • Rapports régionaux
  • Rapports nationaux
  • Autres publications
  • Glossaire
  • eBooks

Rejoignez-nous

  • Liste courriel
  • Abonnez-vous
  • Facebook
  • Twitter
  • YouTube

EN VEDETTE

Rapport 2013

L'essor du Sud : le progrès humain dans un monde diversifié
est disponible en téléchargement gratuit

Rapporten om mänsklig utveckling 2010 – Jubileumsutgåva 20 år

Nationernas sanna rikedom: Vägar till mänsklig utveckling

Rapporten om mänsklig utveckling 2010 fortsätter traditionen att tänja utvecklingstänkande. För första gången sedan 1990 ser rapporten noggrant tillbaka på de åtskilliga gångna årtionden och identifierar trender och mönster som är ofta överraskande och leder till viktiga lärdomar inför framtiden. De här olika vägarna till mänsklig utveckling visar att det inte bara finns en formel för hållbar utveckling – och att imponerande långsiktiga förbättringar kan och har uppnått även utan konsekvent ekonomisk tillväxt.

Ladda ner Sammanfattning [5,041 KB]

Föregående rapporter

2009 - Att övervinna hinder: Migration och utveckling

Rapporten om mänsklig utveckling 2009 fokuserar på migration och de effekter den har – och kan få – för den mänskliga utvecklingen. En miljard människor runt om i världen är att beteckna som migranter och trots att migration inte sällan beskrivs som ett problem som måste hanteras finns många exempel på hur migration bidrar till ökad utveckling – såväl i ursprungsländerna som i de länder där migranterna slår sig ned. Men vad krävs egentligen för att vi fullt ut ska kunna dra nytta av den potential som migrationen för med sig? Hur kan politiker och myndigheter underlätta för världens migranter och på vilket sätt kan migration komplettera andra utvecklingsinsatser?

  • Läs den svenska sammanfattningen.

2007/2008 - Kampen mot klimatförändringarna: Gemensamt ansvar i en delad värld

Konsekvenserna av de globala klimatförändringarna drabbar redan stora delar av världen hårt. För att undvika att den mänskliga utvecklingen stannar av eller går tillbaka behöver vi fokusera mer på klimatanpassning i de fattiga länderna. De rika länderna gör stora investeringar i klimatanpassningssystem, medan de fattiga och mest sårbara länderna har väldigt knappa resurser att lägga på skydd och anpassning.

  • Läs den svenska sammanfattningen.

2006 - Bortom bristen på vatten: Makt, fattigdom och den globala vattenkrisen

Medan vi är rikare än någonsin tidigare i historien dör nästan 1 miljon barn varje år av vattenburna sjukdomar. Miljontals kvinnor och unga flickor offrar sin utbildning genom att använda värdefulla timmar till att hämta vatten. Brist på rent vatten och tillfredställande sanitära förhållanden är ett hinder för fattigdomsbekämpning och ekonomisk tillväxt i många av världens fattigaste länder.

  • Läs den svenska sammanfattningen.

2005 - Internationellt samarbete vid ett vägskäl: Bistånd, handel och säkerhet i en ojämlik värld

Rapporten går igenom tillståndet för den mänskliga utvecklingen och hur arbetet för att nå Millenniemålen till 2015 ligger till. Den går bakom statistiken och siffrorna, och visar priset människor får betala för brutna löften och mål som inte nås. Extrema skillnader mellan och inom länder lyfts fram som ett av de största hindren för mänsklig utveckling och för att nå millenniemålen.

  • Läs den svenska sammanfattningen.

Éditions traduites

عربي | 中文 | Català | Dansk | Deutsch | English | Español | Euskera | Français | Italiano | 日本語 | Norsk | Português | Русский | Suomi | Svenska | Tiếng Việt

Rapport 2010

20e édition

Commandez un exemplaire
Téléchargez


Haut de la page

Rapport 2013

  • Acceuil
  • Plan du site
  • Nous contacter
  • Emploi
  • Stages étudiants
  • Conditions d'utilisation
  • Webmaster
  • Liste courriel